Martin Příborský
II. místostarosta Líšně, právník, zastupitel města Brna, předseda místního sdružení ODS
Martine, můžeš se čtenářům nejprve blíže představit?
Narodil jsem se v roce 1976 a většinu života prožil v Líšni. Prošel jsem líšeňskými školami od jeslí, přes MŠ Trnkova po ZŠ Holzova. Chvíli jsem byl i žákem ZUŠky, ale pro tuhle školu mi bohužel chybělo více talentu i zájmu. Pak jsem absolvoval Gymnázium na tř. Kpt. Jaroše a studia práva a politologie na Masarykově univerzitě v Brně. Následně jsem si doplnil vzdělání v Německu, USA a Nizozemsku studiem práva a ekonomie.
Pracoval jsem jako právník v americké advokátní kanceláři v Praze a poté na různých pozicích v Evropské komisi v Bruselu. Během českého předsednictví EU jsem také působil na Úřadu vlády ČR.
Od roku 2014 jsem byl členem líšeňského zastupitelstva za ODS, a když mi v roce 2018 dala ODS příležitost vést její kandidátku v Líšni a současně kandidovat i do zastupitelstva města Brna, přerušil jsem svoji dosavadní karieru, vrátil se do Brna a začal se věnovat politice na plný úvazek.
Jsem ženatý a mám dvě děti. Kromě politiky mě baví hlavně historie, cestování, turistika a obecně sport. Začal jsem s fotbalem v mladších žácích SK Líšeň, ale pak jsem přesedlal na jiné sporty, z nichž nejdéle jsem se věnoval volejbalu. Dnes už se nejlépe odreaguju u cyklistiky, lyžování anebo si jdu zahrát fotbal či hokej.
V jaké roli jsi v uplynulých letech pracoval pro Líšeň a čemu ses primárně věnoval?
Jako místostarosta mám na starost otázky bezpečnosti, dopravy, rozvoje veřejného prostoru a radničních médií a ve spolupráci s radní pro kulturu řeším i tuto oblast. V Líšni se snažím hlavně o zkrášlení všech veřejných prostranství, což začíná od péče o zeleň, přes opravy komunikací, městského mobiliáře až po velké projekty, jako byla rekonstrukce zahrady Dělňáku, parku na Trnkově, který dokončujeme, anebo dlouhodobý projekt rekonstrukce náměstí Karla IV., kde jsme uskutečnili architektonickou soutěž, rozhodli o celkové koncepci náměstí a nyní připravujeme územní studii, která bude podkladem pro rozvoj celého území.
Velkým tématem je pro mě řešení problémů s parkování. V sídlišti jsme zrekonstruovali několik ulic, kde přibyly desítky parkovacích míst a hlavně připravili projekt pro parkovací dům s 200 místy na Vlkově.
V péči o životní prostředí jsme zavedli moderní přístupy v údržbě zeleně, které pomáhají biodiverzitě, zmírňují dopady změn klimatu a zejména zkrášlují veřejný prostor. Připravili jsme několik projektů pro zachytávání a využití dešťovky. A prosadil jsem první 4 projekty fotovoltaických elektráren pro snížení energetických nákladů obecních budov.
Dotáhli jsme také přípravu kamerového systému pro Líšeň, který by se měl začít stavět ještě letos. Páteřní infrastrukturu a napojení na Městský kamerový dohledový systém zajistí město. Navíc jsme ale navázali spolupráci se soukromými operátory, jejichž optickou síť budeme moci využít pro další rychlejší a hlavně levnější rozvoj systému.
Podařilo se změnit tvář radničních médií a zlepšit komunikaci s občany. Provedli jsme vizuální reformu Líšeňských novin a zkvalitnili jejich obsah i zapojením profesionálních novinářů. Renovovali jsme radniční web a zavedli nové nástroje komunikace, jako je Mobilní rozhlas nebo elektronická úřední deska.
V oblasti kultury jsme provedli Kulturní centrum těžkým covidovým obdobím a s novým ředitelem znovu rozběhli organizaci nejrůznějších kulturní a společenských akcí. A podporujeme i místní spolky a další organizace v jejich činnosti.
Co bys pro Líšeň rád udělal v budoucnu? Jaká je Tvoje vize Líšně za několik let?
Chtěl bych pokračovat v práci ve vedení Líšně, dotáhnout projekty popsané výše a zaměřit se i na oblasti, které byly zatím mimo oblast mojí kompetence. Zejména je potřeba řešit údržbu nemovitého majetku ve správě městské části. Máme mnoho budov, které jsou v desolátním stavu. Musíme provést pasportizaci a analýzu využitelnosti těchto budov, zbavit se těch nepotřebných a urychleně začít opravovat ty ostatní.
Dále musíme řešit nabídku bydlení pro skupiny občanů, pro které je primárně určeno bydlení v obecních bytech. Je potřeba zavést opatření, aby se více bytů vracelo a mohlo znovu pronajmout zejména mladým, kteří čekají mnoho let v pořadnících. Je potřeba napomoci rozšíření nabídky pro seniory např. výstavbou malometrážních bezbariérových bytů.
Obecně bych chtěl podporovat a dávat prostor všem aktivním a činorodým lidem v Líšni, ať už je to podpora místních spolků, sportovních klubů nebo všem, kteří zde podnikají a potřebují spolupráci radnice.
Mojí vizí je zachovat Líšeň jako klidnou rezidenční čtvrť, která je krásným a příjemným místem k životu a nabízí svým občanům široké možnosti vyžití i seberealizace.
Rozhodnutí pracovat pro vlastní obec a podílet se na jejím rozvoji bylo jedním z nejlepších životních rozhodnutí a rád bych v této činnosti pokračoval i nadále, pokud si to občané budou přát.