14.06.2022
Martin Příborský
Prosadili jsme kamerový systém pro Líšeň
Podařilo se nám prosadit projekt kamerového systému pro Líšeň, který bude napojen na Městský kamerový dohledový systém (MKDS). Sleduje jej Městská policie a obsluhují ho Brněnské komunikace a.s. Na jaře tohoto roku projekt získal stavební povolení a první etapa by se měla začít stavět ještě letos.
O systém Městská část Brno-Líšeň dlouhodobě usilovala, i když bezpečnostní kamery nejsou samospásné, ani nejlepší z možných řešení. Ideální by samozřejmě bylo mít v ulicích mnohem více strážníků nebo policistů. Ve vztahu k velikosti a počtu obyvatel jich v Líšni slouží velmi málo. Situace je však stejná v celém Brně a je dána nezájmem o tento druh práce. Rada města Brna schválila investiční záměr v říjnu 2019 a zadala zpracování projektu městské firmě Brněnské komunikace. Město se zavázalo, že systém vybuduje a bude udržovat na svoje náklady, takže nebude zatížen omezený rozpočet městské části.
Páteřní síť bude pokrývat výhradně veřejná prostranství se zvýšeným pohybem osob a bude se postupně rozšiřovat od datového centra na radnici do okrajových částí Líšně. Budování systému je rozděleno do několika etap. Kamery budou na dohledové centrum napojeny optickým kabelem, aby poskytovaly kvalitní obraz i na větší vzdálenost a za snížené viditelnosti. Jedná se o odborníky doporučované řešení, které je dnes standardní nejen v Brně.
Síť budeme dále rozšiřovat ve spolupráci s operátory soukromých optických sítí, u nichž máme rezervovánu potřebnou kapacitu kabelu, která nám umožní rychlejší a hlavně levnější rozšíření systému.
Při budování kamerových systémů se občané mohou ptát, jak je to s ochranou soukromí. Jsou to naprosto oprávněné otázky, protože soukromí je také jednou ze základních hodnot, které musíme chránit. Proto sběr a nakládání s daty z kamerových záznamů podléhá velmi přísným pravidlům v souladu s legislativou a dalšími normami na ochranu osobních údajů, a to i v případě MKDS. K záznamům mají přístup pouze pověření příslušníci Městské policie a v případě nutnosti jej mohou omezeně získat členové dalších složek integrovaného záchranného systému. Záznamy jsou evidovány a poskytovány pouze na základě oprávněné žádosti příslušným orgánům, a to v zašifrované podobě. Ostatní záznamy jsou mazány. Je zakázáno sledování míst, kde by mohlo dojít k narušení soukromí občanů, např. oken.
Kamery jsou dnes běžným nástrojem bezpečnostních složek i v těch nejvyspělejších demokraciích na Západě. Např. v Londýně se podle dostupných zdrojů nachází více než 500 000 bezpečnostních kamer. Kromě Velké Británie využívají kamerové systémy také místní správy v Německu, Rakousku, Dánsku nebo Norsku. Podle výzkumů prováděných ve státech Evropské unie se kamerové systémy obecně setkávají se společenským přijetím.
Sdílejte článek na sociálních sítích
Související články
Připravujeme novou zastávku Jírova
Blue-panel - Lorem ipsum
Se zprovozněním nové trolejbusové trati na Jírovu koncem roku 2019 se objevilo i několik problémů, na které Dopravní podnik (DpmB) – investor celé akce – nemyslel.
Rekonstrukce Ondráčkovy ulice je hotová
Blue-panel - Lorem ipsum
Po mnoha letech odkladů se konečně podařilo dotáhnout rekonstrukci Ondráčkovy a okolních ulic. Jednalo se o investici města, které se rozhodlo realizovat projekt dokončení kanalizace v celém městě a Líšeň byla zařazena do první várky staveb.
Cyklostezka do Slatiny je nutnost
Blue-panel - Lorem ipsum
Cesta na kole přes Holzovu do Slatiny je hazard se životem. Bylo zde již mnoho žádostí občanů včetně dvou úspěšných projektů participativního rozpočtu, které požadovaly výstavbu cyklostezky.
Parkovací dům Vlkova může být modelem pro řešení parkování v sídlišti
Blue-panel - Lorem ipsum
V lokalitě západní části sídliště v okolí Sedláčkovy dnes podle propočtů chybí nejméně 400 parkovacích míst.