Jiří Svoboda
advokátní koncipient, zastupitel Líšně, člen stavební komise, předseda místního sdružení TOP 09
Jirko, můžeš se čtenářům nejprve blíže představit?
V roce 1996 jsem se bohužel nenarodil v Líšni, ale v jiné brněnské městské části. Naštěstí se moji rodiče do Líšně přistěhovali již v roce 1999, tudíž valnou většinu svého života jsem prožil zde. Chodil jsem zde do školky, na základku i na ZUŠ. Absolvoval jsem Biskupské gymnázium v Brně, následně Právnickou fakultu Masarykovy univerzity a rigorózní řízení na Právnické fakultě Karlovy univerzity v Praze.
Nyní pracuji jako advokátní koncipient v jedné brněnské advokátní kanceláři, nicméně nasbíral jsem pár zkušeností i ve stavební firmě.
Jsem ženatý, prozatím bezdětný. Moc rád vařím, přičemž italskou kuchyni považuji za vrchol lidského snažení. Rád se také věnuji hudbě. S manželkou zpíváme v chrámovém sboru, hraji na kytaru a bicí. Nejsem talent na sporty, ale rád si zahraji fotbal, vyběhnu si podél Jedovnické či se projedu po okolí na kole.
V jaké roli jsi v uplynulých letech pracoval pro Líšeň a čemu ses primárně věnoval?
Členem TOP 09 jsem od ledna 2017. Od minulých komunálních voleb jsem členem stavební komise, kde se snažím do debaty přinášet zkušenosti z práva i stavebnictví. Z pohledu klientů, které zastupujeme v práci, pak dobře chápu frustraci, když je některé žádosti nevyhověno. Z toho důvodu dbám na individuální přístup ke všem projednávaným bodům a uvědomuji si, že občan je (velmi) často lepší hospodář než obec.
Zastupitelem jsem se stal až v průběhu tohoto volebního období, kdy jsem do funkce zastupitele nastoupil jako náhradník za ministra zdravotnictví Vlastimila Válka.
Jelikož mi spadl do klína opoziční post, snažím se pečlivě sledovat aktivity vládnoucí koalice. Považuji se za konstruktivní opozici a mám rád dobře odvedenou práci, proto rád podpořím v zásadě jakoukoli dobrou věc, pokud je v zájmu obyvatel Líšně.
Z opozičních lavic se těžko realizují konkrétní projekty pro Líšeň, snažím se proto pomoci i jinak. Kromě činnosti v zastupitelstvu a ve stavební komisi se snažím dělat drobné pomocné činnosti; hlásím plné nádoby na sběrný odpad, upozorňuji na odpadlé obruby chodníků nebo řeším komplikované odstraňování autovraků z parkovacích míst. V současné době mě v Líšni můžete zahlédnout také třeba při sekání trávy kolem kostela.
Co bys pro Líšeň rádi udělali v budoucnu? Jaká je vaše vize Líšně za několik let?
V budoucnu bych moc rád spolupracoval s Martinem Příborským na dalším rozvoji Líšně. Je zcela nutné řešit situaci parkování na sídlišti (a to rozhodně nejen pouze namalováním nových čar na chodník), pomoci s bydlením těm, kteří to potřebují (mladé rodiny, senioři) a vytvořit koncepci pro nemovitý majetek, který má Líšeň ve správě. Považuji také za důležité utvořit pro občansky aktivní obyvatele vhodné prostředí, ve kterém mohou realizovat svou činnost, a to ať finanční podporou nebo poskytnutím vhodných prostor.
Jako obyvatele staré Líšně mě nejvíce pálí tranzitní doprava a hektická povaha náměstí Karla IV. Cítím, že tato část Líšně potřebuje zklidnění, kterému by mohla jeho přestavba napomoci. Současně je také nutné zkapacitnění důležitých dopravních uzlů na periferii Líšně, které tranzitní dopravu odkloní. Jelikož také občas jedu do práce na kole, považuji za klíčové urgovat výstavbu cyklostezky mezi Slatinou a Líšní.