Úvod 9 Komunikace 9 Rozhovor s lídrem kandidátky Martinem Příborským

20.09.2022

Martin Příborský

Martin Příborský

Rozhovor s lídrem kandidátky Martinem Příborským

Přinášíme Vám rozhovor s naším lídrem, Martinem Příborským, v němž odpovídá na otázky, které byste mu mohli klást i Vy.

Martine, jaký máš vztah k Líšni?

Jednoduše je to můj domov. V Líšni jsem prožil celé dětství, chodil do školy a asi do 25 let žil. Pak jsem se vydal do světa na studia a v zahraničí nakonec zůstal 15 let. Ale i tak jsem sem stále jezdil, protože tu žijí moji rodiče. A pak jsem se začal zase postupně vracet. Zapojil jsem se do místní politiky, která mě vždycky zajímala, řešil vlastní bydlení a v roce 2018 se vrátil definitivně, když mi ODS nabídla vést její kandidátku v Líšni a kandidovat i do zastupitelstva města.

A proč vlastně? Měl jsi lukrativní zaměstnání v evropských institucích v Bruselu.

Ano, byl to zajímavý život, hodně jsem se tam naučil a procestoval kus světa. Ale po zkušenostech mě to táhlo čím dál víc domů. Možná to zní pateticky, ale chyběla mi vlast, místo, kde má člověk sociální vazby, kam zapadá kulturně i jazykově a na kterém mu opravdu záleží a má mu co vracet. A chtěl jsem, aby i naše děti, které se tam narodily, poznaly naši kulturu a měly místo, kde se cítí opravdu doma.

Jsi již sedm let předsedou líšeňské ODS. V jaké je kondici?

Když jsem ji v roce 2015 přebíral po prohraných volbách, byla docela zdecimovaná. S bývalým vedením odešla polovina členů a mnozí ostatní zůstávali spíše z nostalgie. To se ale rychle změnilo, přišlo hodně nových mladších aktivních členů, kteří se chtějí angažovat, protože se zajímají o veřejné dění. Chtějí se podílet na rozvoji svého města bez postraních úmyslů nebo osobních zájmů. Stali jsme se tedy stranou velmi aktivní a současně nezávislou. Kdokoliv by se k nám chtěl přidat a splňuje naše morální standardy, toho rádi přijmeme.

Do těchto komunálních voleb jste se rozhodli jít SPOLEČNĚ s TOP 09. Proč?

Sjednocování pravice pod značkou SPOLU je dlouhodobý trend a týká se celé republiky, nejde jen o jedny volby. Spolupráce se ovšem liší podle místa. Třeba na jižní Moravě se lidovci cítí silní, tak se nechtějí integrovat pod vedením ODS. Na úrovni města se dokonce spojili se STAN proti nám. Proto v Brně i mnoha městských částech kandidujeme SPOLEČNĚ s TOP 09. Obecně si myslíme, že nemá cenu tříštit síly a riskovat, že některé hlasy propadnou. Pokud nemá strana výrazně nad 5 %, je to zbytečné riziko i pro voliče. Navíc v Brně i v Líšni máme v podstatě stejný program a názory, takže se nejedná ani o omezování nabídky voličům. Věřím, že voliči ocení naši schopnost se domluvit, i větší sílu prosadit náš společný program.

Některým lidem vadí, že se otevřeně prezentuješ jako kandidát na starostu, tedy jako vyzyvatel současného dlouholetého starosty. Máš k tomu nějaký komentář?

Je přece logické, že jedna z nejsilnějších stran či koalic, která má šanci vyhrát volby, staví i kandidáta na nejvyšší funkci. Není to ani tak o osobních ambicích, jako spíš o odpovědnosti lídra takové kandidátky. A myslím si, že voliči mají vědět, kdo tím kandidátem je, aby měli možnost se o něm dozvědět víc. A jak existují fanoušci současného starosty, tak jsou i jeho odpůrci, kterým nabízíme alternativu. Přitom je ale potřeba říct i to, že u nás není přímá volby starosty; všechny funkce volí zastupitelé na základě koaliční dohody.

Jaké předpoklady by měl kandidát na starostu mít?

Kromě obecných charakterových vlastností by hlavně měl mít rád lidi, protože s těmi se setkává každý den a řeší jejich nejrůznější problémy. Měl by také vědět, o čem ta práce je. Ono totiž dost dlouho trvá, než se člověk zorientuje, kdo co řeší a jak funguje správa města. Z toho důvodu jsme kandidaturu na starostu v minulých volbách moc nezdůrazňovali, protože moje zkušenost z líšeňské politiky byla omezená jen na zastupitelstvo. Po čtyřech letech ve funkci místostarosty však už vím, jak radnice funguje. Mám i jasnou představu, co je potřeba dělat. A hlavně – vím, jak to dělat.

V programu zmiňuješ například určitou reformu radnice. Jakou?

Těch věcí je víc a začal bych třeba větší přívětivostí k občanům, kteří na úřad přicházejí. Hlavně je ovšem potřeba posílit kapacity na úseku přípravy investic a dalších projektů. Na radnici je jen pár lidí, kteří se jejich přípravě věnují. A těch věcí jsou stovky – od výměny laviček až po opravu školy. Navíc mají často ještě další úkoly, např. fungují jako správní orgány a samosprávě se věnují jen napůl. Potom příprava některých projektů trvá roky a na další se nedostane vůbec. Přitom i peníze by na takové projekty byly.

Asi úplně nejhorší je situace u komunikací, které má na starost jeden úředník, který současně řeší všechny správní řízení v této oblasti; od vraků aut až po povolování dopravních staveb. K tomu má ještě hřiště, mobiliář a několik velkých investičních akcí. V jiných podobně velkých městských částech na to mají několik lidí nebo celý odbor! Velkou nevýhodou místostarosty – a asi hlavní odlišností od starosty – je to, že úřad řídí jen starosta, resp. tajemnice. Naopak místostarosta nemá vůči úřadu a úředníkům žádné personální kompetence.

Jaké jsou Tvoje priority v dalších oblastech?

Chtěli bychom pokračovat v projektech, které jsme začali v uplynulém volebním období a nově pracovat na těch, které máme uvedené v programu. Uvědomujeme si ale také, že nás nečekají lehké časy. Bude méně peněz, než jsme byli zvyklí, a všechno bude dražší. Budeme se tedy muset soustředit primárně na to, abychom zajistili potřebné služby občanům a prioritně pomohli těm v nouzi. Tak jako třeba v období COVIDu, kdy jsme odpouštěli nájmy podnikatelům. Velkou prioritou musí být energetika. Budeme se snažit rychle adaptovat na nové podmínky, například stavět vlastní fotovoltaické elektrárny, které pomůžou snižovat náklady na energie městské části a výhledově i občanům.

Sdílejte článek na sociálních sítích

Související články

Instalujeme stálou expozici Líšně v nově opravené Orlovně

Instalujeme stálou expozici Líšně v nově opravené Orlovně

Blue-panel - Lorem ipsum

Jsme rádi, že se konečně podařilo opravit Orlovnu. I když zatím jen polovinu, na druhou už SK Líšeň vyřídilo všechny dotace a stavba byla zahájena. Projekt opravy a zejména zachování zahrady v současném stavu jsme od počátku podporovali.

Dokončili jsme renovaci parku na Trnkově

Dokončili jsme renovaci parku na Trnkově

Blue-panel - Lorem ipsum

V parku jsme především doplňovali zeleň. Bylo vysazeno 65 stromů, 476 keřů a 3.840 cibulovin. V centrální části byl srovnán terén, navezena nové zemina a vyset nový trávník, v ostatních částech došlo k lokálním opravám travního porostu.

Nový sběrný dvůr snad vyřeší problém s vandaly

Nový sběrný dvůr snad vyřeší problém s vandaly

Blue-panel - Lorem ipsum

Městská část se dlouhodobě potýká s problémem vloupání do sběrného dvora na Josefy Faimonové a vynášení odpadků do širokého okolí.

Připravujeme novou zastávku Jírova

Připravujeme novou zastávku Jírova

Blue-panel - Lorem ipsum

Se zprovozněním nové trolejbusové trati na Jírovu koncem roku 2019 se objevilo i několik problémů, na které Dopravní podnik (DpmB) – investor celé akce – nemyslel.


Fatal error: Uncaught TypeError: implode(): Argument #2 ($array) must be of type ?array, string given in /www/doc/ods.webotvurci.cz/www/wp-content/plugins/wp-rocket/vendor/matthiasmullie/minify/src/CSS.php:528 Stack trace: #0 /www/doc/ods.webotvurci.cz/www/wp-content/plugins/wp-rocket/vendor/matthiasmullie/minify/src/CSS.php(528): implode(Array, '|') #1 /www/doc/ods.webotvurci.cz/www/wp-content/plugins/wp-rocket/vendor/matthiasmullie/minify/src/CSS.php(314): MatthiasMullie\Minify\CSS->shortenColors('@font-face{font...') #2 /www/doc/ods.webotvurci.cz/www/wp-content/plugins/wp-rocket/vendor/matthiasmullie/minify/src/Minify.php(111): MatthiasMullie\Minify\CSS->execute(NULL) #3 /www/doc/ods.webotvurci.cz/www/wp-content/plugins/wp-rocket/inc/classes/subscriber/Optimization/class-minify-html-subscriber.php(90): MatthiasMullie\Minify\Minify->minify() #4 /www/doc/ods.webotvurci.cz/www/wp-content/plugins/wp-rocket/inc/vendors/classes/class-minify-html.php(227): WP_Rocket\Subscriber\Optimization\Minify_HTML_Subscriber->minify_inline_css('/* Original: ht...') #5 [internal function]: Minify_HTML->_removeStyleCB(Array) #6 /www/doc/ods.webotvurci.cz/www/wp-content/plugins/wp-rocket/inc/vendors/classes/class-minify-html.php(118): preg_replace_callback('/\\s*<style(\\b[^...', Array, '<!DOCTYPE html>...') #7 /www/doc/ods.webotvurci.cz/www/wp-content/plugins/wp-rocket/inc/vendors/classes/class-minify-html.php(48): Minify_HTML->process() #8 /www/doc/ods.webotvurci.cz/www/wp-content/plugins/wp-rocket/inc/classes/subscriber/Optimization/class-minify-html-subscriber.php(77): Minify_HTML::minify('<!DOCTYPE html>...', Array) #9 /www/doc/ods.webotvurci.cz/www/wp-includes/class-wp-hook.php(307): WP_Rocket\Subscriber\Optimization\Minify_HTML_Subscriber->process('<!DOCTYPE html>...') #10 /www/doc/ods.webotvurci.cz/www/wp-includes/plugin.php(191): WP_Hook->apply_filters('<!DOCTYPE html>...', Array) #11 /www/doc/ods.webotvurci.cz/www/wp-content/plugins/wp-rocket/inc/classes/Buffer/class-optimization.php(104): apply_filters('rocket_buffer', '<!DOCTYPE html>...') #12 [internal function]: WP_Rocket\Buffer\Optimization->maybe_process_buffer('<!DOCTYPE html>...', 9) #13 /www/doc/ods.webotvurci.cz/www/wp-content/plugins/smart-slider-3/Nextend/WordPress/OutputBuffer.php(226): ob_end_flush() #14 /www/doc/ods.webotvurci.cz/www/wp-includes/class-wp-hook.php(307): Nextend\WordPress\OutputBuffer->closeOutputBuffers('') #15 /www/doc/ods.webotvurci.cz/www/wp-includes/class-wp-hook.php(331): WP_Hook->apply_filters('', Array) #16 /www/doc/ods.webotvurci.cz/www/wp-includes/plugin.php(476): WP_Hook->do_action(Array) #17 /www/doc/ods.webotvurci.cz/www/wp-includes/load.php(1102): do_action('shutdown') #18 [internal function]: shutdown_action_hook() #19 {main} thrown in /www/doc/ods.webotvurci.cz/www/wp-content/plugins/wp-rocket/vendor/matthiasmullie/minify/src/CSS.php on line 528