20.09.2022
Martin Příborský
Územního plánu se není třeba bát
V Líšni se poslední měsíce vede kampaň proti novému územnímu plánu a naši konkurenti straší zastavováním vnitrobloků mrakodrapy. Tato kampaň je právě v Líšni zcela nesmyslná, protože zde téměř všechny pozemky patří městu a město je rozhodně nehodlá prodávat developerům nebo na nich samo stavět. To dokazuje i praxe posledních let, kdy jsme opakovaně odmítli prodat takové pozemky developerům. Raději podporujeme bytovou výstavbu na volných územích, zejména brownfieldech blíž centru města, kde se současně řeší i navazující infrastruktura. Vlastnictví je možné ověřit na mapě pod QR kódem, kde jsou městské pozemky modře.
Argumentuje se také možností, že se do soukromých rukou dostanou pozemky, o které se již léta vede restituční spor. Jak ale ukazuje přiložená mapka, ani tyto pozemky se netýkají ploch mezi domy, ale je parkovišť u Jedovnické. Celou hysterii tak musíme chápat v kontextu volební kampaně, kdy je účelem v lidech vzbudit obavy z vymyšlených problémů, jejichž vyřešení Vám pak někdo slíbí.
Dále je třeba zdůraznit, že nový územní plán nerozšiřuje plochy pro výstavbu v líšeňském sídlišti. Stavební pozemky jsou zastavitelné již podle stávajícího územního plánu. Naopak velkou část pozemků převádí ze stavebních na nestavební (zeleň) anebo alespoň zavádí maximální výškové hladiny. Ta je u všech rozvojových ploch, které zatím nejsou zastavěné, snížena na max. 4 podlaží, případně páté ustupující, což odpovídá výškové hladině 3.
Jedinou výjimkou v této části Líšně je pozemek na Zikově, který je soukromý a je zde připraven projekt tříposchoďové bytovky. Takové projekty už ale územním plánem zastavit nelze, protože by tím vznikla značná škoda soukromým vlastníkům, kterou by město, potažmo sami zastupitelé museli uhradit. Podle právních posudků, které si město nechalo zpracovat, by totiž jednali zaviněně a mohlo by jim hrozit i trestní stíhání. Z obdobných důvodů tato situace není řešitelná ani výkupem pozemku, protože by město muselo uhradit nejen cenu pozemku, ale také cenu projektu, který by dále nemohlo ekonomicky využít, čímž by městu opět vznikla škoda, za niž by zastupitelé nesli odpovědnost. O takový postup se nedávno pokoušela městská část Brno-Vinohrady, když chtěla vykoupit pozemek pod připravovaným projektem GO UP na Čejkovické. Na základě právních posudků od toho však zastupitelé městské části nakonec upustili.
Jediná cesta, jak proti takovému projektu vystupovat, je tedy připomínkami či námitkami ve stavebním řízení. Teoretickou možností je i směna za jiný pozemek, který by měl stejnou odhadní cenu, ale pro samotného developera takovou hodnotu, že by byl ochoten se vzdát náhrady za investici do projektu. Takové řešení se nám podařilo najít u projektu na Bednaříkově, kdy developer požadoval pozemek v centru města a jak městská část Brno-střed, tak vedení města bylo ochotno na takovou směnu přistoupit.
Nový územní plán jsme museli nechat opravit a dopracovat z jiných právních důvodů, kdy hrozila městu značná škoda, a také kvůli vyjasnění regulativů, které se týkají vnitrobloků, které jsou v soukromých rukou, zejména v centru města. To se však netýká líšeňského sídliště. My budeme usilovat o co nejrychlejší přijetí opraveného územního plánu, který umožní rozvoj brownfieldů v centru města i důležitých infrastrukturních staveb, ale rozhodně odmítáme zastavování vnitrobloků v Líšni.
Sdílejte článek na sociálních sítích
Související články
Rozhovor s lídrem kandidátky Martinem Příborským
Blue-panel - Lorem ipsum
Cesta na kole přes Holzovu do Slatiny je hazard se životem. Bylo zde již mnoho žádostí občanů včetně dvou úspěšných projektů participativního rozpočtu, které požadovaly výstavbu cyklostezky.
Instalujeme stálou expozici Líšně v nově opravené Orlovně
Blue-panel - Lorem ipsum
Jsme rádi, že se konečně podařilo opravit Orlovnu. I když zatím jen polovinu, na druhou už SK Líšeň vyřídilo všechny dotace a stavba byla zahájena. Projekt opravy a zejména zachování zahrady v současném stavu jsme od počátku podporovali.
Dokončili jsme renovaci parku na Trnkově
Blue-panel - Lorem ipsum
V parku jsme především doplňovali zeleň. Bylo vysazeno 65 stromů, 476 keřů a 3.840 cibulovin. V centrální části byl srovnán terén, navezena nové zemina a vyset nový trávník, v ostatních částech došlo k lokálním opravám travního porostu.
Nový sběrný dvůr snad vyřeší problém s vandaly
Blue-panel - Lorem ipsum
Městská část se dlouhodobě potýká s problémem vloupání do sběrného dvora na Josefy Faimonové a vynášení odpadků do širokého okolí.