Úvod 9 Veřejný prostor 9 Zaslouží si Líšeň pořádné náměstí?

20.09.2022

Martin Příborský

Martin Příborský

Zaslouží si Líšeň pořádné náměstí?

My věříme, že ano. Líšeň je velmi rozlehlá, ale ne zcela sourodá čtvrť složená z velkého sídliště a Staré Líšně, kde je několik menších přirozených center, ale ani jedno plnohodnotné náměstí. Přitom mnohem menší obce v okolí mají reprezentativní centrum v podobě prostorných a pěkných náměstí. Stačí si udělat výlet do okolí, např. do Šlapanic, Slavkova, Bučovic nebo Pozořic. Formálně je jediným líšeňským náměstím nám. Karla IV., které však spíše připomíná dopravní uzel s parkovišti a samoobsluhou.

Dalšími centry by pak přirozeně mohly být centrum Masarova, Kotlanova a okolí Alberta u Jírovy. U těchto přirozených center můžeme dobře vidět rozdíl mezi veřejnou správou a soukromým vlastnictvím. Tam, kde jsou okolní budovy v soukromých rukou, jako je centrum Masarova a Jírova, vidíme rozvoj nejrůznějších služeb, obchodů, restaurací a čilí ruch. Pro obec není problém jít tomuto rozvoji naproti a zvelebovat i veřejná prostranství v okolí. Naopak tam, kde je podstatná část nemovitostí ve veřejné správě, vidíme spíše úpadek, degradaci veřejného majetku a nevyužitý potenciál. Tak je tomu u centra Kotlanka, které patří z větší části obci a už léta se neúspěšně debatuje, jak a za co budovu rekonstruovat. A než se nějaké řešení zvolí, logicky se moc neinvestovalo ani do okolí budovy. Menší centrum služeb by mohlo vzniknout i v místě samoobsluhy Hruška u parku na Trnkově. Místo toho je tu však jen zchátralá obecní budova.

A podobně je tomu na nám. Karla IV., kde jsou desítky let zcela nevyužité městské pozemky (zejména Proluka a parcela podél Mifkovy), přičemž zde zároveň chybí spousta potřebných služeb, např. pošta, lékárna, ordinace specializovaných lékařů a další, které jsou rozesety po okolí. Proto už mnoho let usilujeme o nalezení shody na rekonstrukci náměstí. Vždy tomu však bránila neschopnost občanů i politiků shodnout se na celkové podobě náměstí, a tím pádem chybějící vůle začít řešit související problémy, jako jsou změna územního plánu, výkup některých pozemků a další.

V tomto volebním období se nám snad konečně podařilo najít společnou vizi, kterou bychom teď chtěli začít naplňovat. Předcházející léta diskusí a dokumenty, které v té době vznikly, byly použity za základ zadání architektonické soutěže, z níž vznikl návrh nové podoby náměstí. Výsledky soutěže schválilo líšeňské zastupitelstvo v loňském roce. Následně Odbor územního plánování a rozvoje Magistrátu ve spolupráci s námi připravil zadání územní studie, která se právě zpracovává a která by měla blíže popsat celý řešený prostor a vymezit využití jednotlivých ploch. Stane se podkladem pro změnu územního plánu a realizaci jednotlivých projektů na náměstí a v jeho bezprostředním okolí. Práce na studii již probíhají a koncem srpna byl na veřejné debatě představen koncept studie. Ještě se uskuteční jedna debata, jakmile bude koncept dopracován do podoby studie.

Dalším krokem musí být změna územního plánu. V návrhu toho nového už je zanesena podoba podle vítězného návrhu náměstí, takže stačí, aby byl nový územní plán města schválen. Pokud by k tomu nemělo dojít, můžeme postupovat i cestou dílčí změny. Budou-li tyto kroky úspěšné, můžeme se pustit do stavebních projektů samotného náměstí a dalších staveb v řešeném území. V rámci přípravy projektů se také budou řešit detaily, jako je podoba budov apod.

Realizace projektu nového náměstí je samozřejmě závislá na dalších okolnostech. Na postoji soukromých vlastníků pozemků. Již proběhlo několik rozhovorů s reprezentanty firmy COOP, kteří v principu souhlasili s přesunem prodejny na ulici Mifkovu a jsou připraveni jednat o konkrétních podmínkách. Dále bude záležet na celkové ekonomické situaci, jestli nebudeme muset řešit přednostně jiné problémy a jestli budeme schopni získat prostředky z dalších zdrojů, například z dotací, městského rozpočtu apod. A důležitá bude samozřejmě i politická vůle příští radniční koalice. V té stávající byla hlavním motorem prací ODS, zatímco postoj ostatních koaličních stran byl vlažný až negativní. I proto některé kroky trvaly déle, než bylo nutné. Volby, které nás nyní čekají, tak pravděpodobně rozhodnou i o dalším pokračování vize nového náměstí.

Sdílejte článek na sociálních sítích

Související články

Rozhovor s lídrem kandidátky Martinem Příborským

Rozhovor s lídrem kandidátky Martinem Příborským

Blue-panel - Lorem ipsum

Cesta na kole přes Holzovu do Slatiny je hazard se životem. Bylo zde již mnoho žádostí občanů včetně dvou úspěšných projektů participativního rozpočtu, které požadovaly výstavbu cyklostezky.

Instalujeme stálou expozici Líšně v nově opravené Orlovně

Instalujeme stálou expozici Líšně v nově opravené Orlovně

Blue-panel - Lorem ipsum

Jsme rádi, že se konečně podařilo opravit Orlovnu. I když zatím jen polovinu, na druhou už SK Líšeň vyřídilo všechny dotace a stavba byla zahájena. Projekt opravy a zejména zachování zahrady v současném stavu jsme od počátku podporovali.

Dokončili jsme renovaci parku na Trnkově

Dokončili jsme renovaci parku na Trnkově

Blue-panel - Lorem ipsum

V parku jsme především doplňovali zeleň. Bylo vysazeno 65 stromů, 476 keřů a 3.840 cibulovin. V centrální části byl srovnán terén, navezena nové zemina a vyset nový trávník, v ostatních částech došlo k lokálním opravám travního porostu.

Nový sběrný dvůr snad vyřeší problém s vandaly

Nový sběrný dvůr snad vyřeší problém s vandaly

Blue-panel - Lorem ipsum

Městská část se dlouhodobě potýká s problémem vloupání do sběrného dvora na Josefy Faimonové a vynášení odpadků do širokého okolí.


Fatal error: Uncaught TypeError: implode(): Argument #2 ($array) must be of type ?array, string given in /www/doc/ods.webotvurci.cz/www/wp-content/plugins/wp-rocket/vendor/matthiasmullie/minify/src/CSS.php:528 Stack trace: #0 /www/doc/ods.webotvurci.cz/www/wp-content/plugins/wp-rocket/vendor/matthiasmullie/minify/src/CSS.php(528): implode(Array, '|') #1 /www/doc/ods.webotvurci.cz/www/wp-content/plugins/wp-rocket/vendor/matthiasmullie/minify/src/CSS.php(314): MatthiasMullie\Minify\CSS->shortenColors('@font-face{font...') #2 /www/doc/ods.webotvurci.cz/www/wp-content/plugins/wp-rocket/vendor/matthiasmullie/minify/src/Minify.php(111): MatthiasMullie\Minify\CSS->execute(NULL) #3 /www/doc/ods.webotvurci.cz/www/wp-content/plugins/wp-rocket/inc/classes/subscriber/Optimization/class-minify-html-subscriber.php(90): MatthiasMullie\Minify\Minify->minify() #4 /www/doc/ods.webotvurci.cz/www/wp-content/plugins/wp-rocket/inc/vendors/classes/class-minify-html.php(227): WP_Rocket\Subscriber\Optimization\Minify_HTML_Subscriber->minify_inline_css('/* Original: ht...') #5 [internal function]: Minify_HTML->_removeStyleCB(Array) #6 /www/doc/ods.webotvurci.cz/www/wp-content/plugins/wp-rocket/inc/vendors/classes/class-minify-html.php(118): preg_replace_callback('/\\s*<style(\\b[^...', Array, '<!DOCTYPE html>...') #7 /www/doc/ods.webotvurci.cz/www/wp-content/plugins/wp-rocket/inc/vendors/classes/class-minify-html.php(48): Minify_HTML->process() #8 /www/doc/ods.webotvurci.cz/www/wp-content/plugins/wp-rocket/inc/classes/subscriber/Optimization/class-minify-html-subscriber.php(77): Minify_HTML::minify('<!DOCTYPE html>...', Array) #9 /www/doc/ods.webotvurci.cz/www/wp-includes/class-wp-hook.php(307): WP_Rocket\Subscriber\Optimization\Minify_HTML_Subscriber->process('<!DOCTYPE html>...') #10 /www/doc/ods.webotvurci.cz/www/wp-includes/plugin.php(191): WP_Hook->apply_filters('<!DOCTYPE html>...', Array) #11 /www/doc/ods.webotvurci.cz/www/wp-content/plugins/wp-rocket/inc/classes/Buffer/class-optimization.php(104): apply_filters('rocket_buffer', '<!DOCTYPE html>...') #12 [internal function]: WP_Rocket\Buffer\Optimization->maybe_process_buffer('<!DOCTYPE html>...', 9) #13 /www/doc/ods.webotvurci.cz/www/wp-content/plugins/smart-slider-3/Nextend/WordPress/OutputBuffer.php(226): ob_end_flush() #14 /www/doc/ods.webotvurci.cz/www/wp-includes/class-wp-hook.php(307): Nextend\WordPress\OutputBuffer->closeOutputBuffers('') #15 /www/doc/ods.webotvurci.cz/www/wp-includes/class-wp-hook.php(331): WP_Hook->apply_filters('', Array) #16 /www/doc/ods.webotvurci.cz/www/wp-includes/plugin.php(476): WP_Hook->do_action(Array) #17 /www/doc/ods.webotvurci.cz/www/wp-includes/load.php(1102): do_action('shutdown') #18 [internal function]: shutdown_action_hook() #19 {main} thrown in /www/doc/ods.webotvurci.cz/www/wp-content/plugins/wp-rocket/vendor/matthiasmullie/minify/src/CSS.php on line 528